573 952 137

Niewątpliwie przeprowadzki wymagają doskonałego planowania, a na koniec i tak okazuje się, że coś nie wyszło tak, jak powinno. Albo kartonów za mało, albo czasu brakuje, albo pogoda się nie popisała – jak poradzić sobie z przeprowadzką, nie nabyć transfer traumy i nie zwariować?

Transfer trauma

Co ciekawe już przed kilkudziesięcioma laty pojawił się termin charakteryzujący stres związany z przeprowadzaniem się i zmianą miejsca zamieszkania. Transfer trauma początkowo dotyczył tylko osób w podeszłym wieku, jednak z powodzeniem można rozciągnąć go na resztę społeczeństwa. Termin ten określono „dla zespołu objawów towarzyszących zmianie mieszkaniowej lokalizacji w dojrzałym wieku. Regularnie prowadzone badania dowodzą, że to, co u jednych wywołuje przyjemny dreszczyk emocji, u innych budzi realny lęk i poczucie zagrożenia”.

Objawy stresu przed przeprowadzką

Jak się okazuje, stres w kontekście przeprowadzania się ma konkretne objawy. Zwykle są one podzielone na dwa rodzaje: psychiczne i fizyczne. W tych pierwszych wyróżnia się:

  • Spadek energii do życia,
  • Brak zaufania do otoczenia,
  • Lęk przed otoczeniem,
  • Depresja.

Wśród przyczyn fizycznych zauważamy:

  • Spadek odporności organizmu,
  • Gorsze samopoczucie,
  • Problemy sercowe.

Dlatego ważne jest, by przygotować przeprowadzkę tak, jak się to robić powinno, między innymi korzystając z renomowanej firmy do przeprowadzki w Krakowie co pomoże w uniknięciu transfer traumy.

Jak radzić sobie ze stresem i transfer traumą?

Całkiem się go nie wyruguje, ale można nauczyć się z nim żyć. Należy przede wszystkim zaplanować działania. Wówczas łatwiej przyjdzie je realizować. Co więcej, trzeba założyć nieco więcej czasu i przygotować się przed rozpoczęciem całego procesu. Ważne jest także oswojenie się z miejscem, do którego kierujemy przeprowadzkę. Dzięki temu cała sytuacja będzie pod kontrolą, uda Ci się uniknąć stresu związanego z całym procesem i wystąpienia transfer traumy.

5/5 - (3 votes)