Poradnik

Jak nie zwariować w czasie organizacji przeprowadzki?

Wielu z nas traktuje przeprowadzkę jak prawdziwe przekleństwo. Na szczęście, odpowiednia organizacja znacząco ułatwia całe przedsięwzięcie. Pamiętajmy, by przygotować się do „sądnego dnia” również w psychicznie. Stopniowa realizacja podpunktów planu przeprowadzkowego sprawi, że cały proces przebiegnie w miarę spokojnie – bez zbędnych trudności. Co robić, aby do czasu znalezienia się w nowym mieszkaniu nie zwariować?

Po pierwsze: Zapomnij o idealnej przeprowadzce. Coś takiego najzwyczajniej w świecie nie istnieje. Nie denerwuj się na zapas i co najważniejsze, nie denerwuj się głupotami. Jeden stłuczony talerz to nie koniec świata.

Po drugie: Nie zostawiaj niczego na ostatnią chwilę. Zarówno porządkowanie jak i pakowanie winno być rozłożone w czasie. Pamiętaj, aby pozbyć się rzeczy, których nie chcesz mieć w nowym mieszkaniu np. wyprzedając je w Internecie. Nie znoś gratów do piwnicy „na potem” – rób z nimi porządek na bieżąco.

Po trzecie: Nie zapominaj o drobiazgach. Wbrew pozorom to one przysparzają najwięcej problemów. Chyba każdy z nas posiada plastikowe pudełka i woreczki strunowe. Drobiazgi wkładajmy do woreczków lub śniadaniówek, a następnie chowajmy do odpowiednich, uprzednio popisanych pudełeczek.

Po czwarte: Dzieci kochają przeprowadzki. Który maluch nie lubi otaczającego go chaosu. Niestety, nawet najbardziej rezolutna pociecha w czasie sprzątania i pakowania będzie jedynie przeszkadzać. Na czas przygotowań warto załatwić mu opiekunkę, oddać do dziadków bądź zająć go zabawą na laptopie, tablecie czy telefonie. Spokojnie, nawet po kilku dniach z elektroniką dziecku nie stanie się żadna krzywda.

Po piąte: Nie rozkręcaj mebli „na hura”. Śrubki, kołki, zaślepki i drobne elementy koniecznie pakuj do osobnych woreczków. Każdy woreczek strunowy winien posiadać odpowiednią nalepkę pozwalającą zidentyfikować, do jakiego mebla przeznaczone są dane elementy. Mniejsze woreczki możemy włożyć to jednego większego. Lepiej, aby całość była w wiadomym miejscu – jej zaginięcie sprawi, że zostaniesz w nowym domu bez najważniejszych rzeczy.

Po szóste: Doceń stare gazety. Nie wyrzucaj przed przeprowadzką kolorowych czasopism, programów telewizyjnych czy nawet ulotek z Biedronki. Papier jest niezwykle przydatny przy pakowaniu szklanek, talerzy czy innych, kuchennych bibelotów.

Podstawowa lista rzeczy potrzebna przy pakowaniu

Szykując się do przeprowadzki, nawet z profesjonalną firmą, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i materiały sprzyjające szybkiemu, wygodnemu, a co najważniejsze bezpiecznemu pakowaniu. Wbrew pozorom, lista rzeczy, które „mogą się przydać” jest bardzo długa.

  • Pudła, pudełka oraz skrzynie – plastikowe bądź drewniane pojemniki umożliwią nam szybkie posortowanie i spakowanie domowych akcesoriów, ubrań, kosmetyków i drobnego sprzętu. Samodzielny zakup odpowiednich skrzynek może być kosztowny. Na szczęście większość firm przeprowadzkowych dysponuje odpowiednim zapleczem. Warto pomyśleć o pudłach w różnych rozmiarach i wielkościach. Każdy pojemnik winien służyć do przechowywania czego innego. Nie zaleca się mieszania rzeczy z salonu np. książek z akcesoriami kuchennymi np. szklankami.
  • Worki, folia, papier – wbrew pozorom nie wystarczy jedynie włożyć wszystkie graty do pudełek. Równie ważne jest odpowiednie ich zabezpieczenie. Turaj najlepiej sprawdzą się zwykłe worki foliowe, folia bąbelkowa, a także papier do owijania. Nic nie stoi na przeszkodzie, by skorzystać również ze zwykłych, starych gazet. Niektóre akcesoria możemy „skryć” pośród ubrań.

  • Taśma klejąca – ta umożliwi nam szczelne zamkniecie pudełek tekturowych, a także pomoże zabezpieczyć rzeczy owinięte folią bądź papierem.
  • Markery – kilka czarnych markerów posłuży nam do podpisania każdego zapakowanego kartonu czy pudła. Chociaż możemy zrobić to długopisem, marker jest nie tylko znacznie trwalszy, ale przede wszystkim czytelniejszy. Dodatkowo, istnieje niewielkie ryzyko, że napis rozmaże się czy zetrze w czasie podróży.
  • Bagaż podręczny – finalnie warto przygotować sobie niewielkich rozmiarów torbę, w której schowamy najpotrzebniejsze dla nas akcesoria: podstawowe kosmetyki, piżamę, ręcznik, bieliznę, odzież na zmianę na dwa dni, najważniejsze naczynia (łyżka, widelec, nóż, mała łyżeczka, kubek, talerz). Bagaż podręczny nie powinien zawierać dokumentów oraz portfela. Te znacznie lepiej (i bezpieczniej) schować do torebki osobistej.