Niby logiczne i jasne, ale nie do końca. Niewiele osób tak naprawdę zastanawiało się, ile waży zmiana miejsca zamieszkania. Jak ciężkie są rzeczy, które przewozimy i kto to wszystko udźwignie. Jesteś ciekawy, ile ważyć będzie Twoja przeprowadzka?
Średnia waga przeprowadzki
Waga przeprowadzki to oczywiście nic innego, jak waga przedmiotów, rzeczy, kartonów, ubrań i wielu innych, które przewożone są w ramach przeprowadzek. Jak pokazują badania średnia waga przeprowadzek w 2018 roku wyniosła ponad 750 kg. To dość dużo, choć warto pamiętać, że wliczają się w to między innymi:
- książki,
- lodówki i inny sprzęt AGD,
- kanapy i meble nieskładane;
- rośliny i inne.
W takim ujęciu te niewiele ponad 740 kg nie robi tak wielkiego wrażenia. Warto sobie przypomnieć własną przeprowadzkę oraz wagę kartonów z książkami, które za nic w świecie nie chciały dać się podnieść. To właśnie siła przeprowadzki.
Najpopularniejsze przeprowadzki w Polsce
Wciąż, i to dość zdecydowanie, najpopularniejsze u Polaków są przeprowadzki do 300 kg. To aż 66% udziałów w rynku. Na drugim miejscu są przesyłki powyżej 100 kg, co warto zauważyć, gdyż jest to znaczący wzrost wagi przeprowadzek w tym segmencie. Coraz więcej osób decyduje się więc na zlecenie drobnych przewozów i coraz rzadziej korzysta się z własnych, nieprofesjonalnych środków transportu podczas zmiany miejsca zamieszkania. To ważna wskazówka.
A jak jest z wagą przeprowadzek międzynarodowo?
Z kolei w przypadku tras międzynarodowych najczęściej zleca się transport przedmiotów o łącznej wadze od 100 do 300 kg. Ten przedział wybiera 23% osób, ale tyle samo, ile przedział 300 – 600 kg. Widać więc wyraźnie, że przesyłki międzynarodowe są dość wyrównane i często zamknięte w przedziałach od 100 do 600 kg. Co ciekawe dużo częściej po przeprowadzki powyżej 1000 kg sięgamy w transporcie międzynarodowym.