Przeprowadzka to kłopot. To utarte zdanie nabiera znaczenia za każdym razem, gdy to nam przychodzi stanąć przed tym zadaniem. Jednak właściwa logistyka, zaplanowanie całego przedsięwzięcia i kilka sztuczek, o których wiedzą nieliczni sprawią, że z koszmaru zmieni się ona w szybki proces. A gdzie najchętniej wyprowadzają się Polacy?

Garść statystyk o szybkich przeprowadzkach

Na początku warto potwierdzić – Polacy często się przeprowadzają. Zmiana miejsca zamieszkania zwykle odbywa się z kierunków wiejskich do miejskich. Wewnątrz kraju, zgodnie z badaniami, najpopularniejsza jest Warszawa. Niemal 20% ankietowanych zdecydowało się na stolicę. Z kolei jedynym miastem z dodatnią konwersją mieszkańców w ubiegłym roku był Gdańsk. Przybyło do niego ponad 57% wszystkich przeprowadzek.

Do domów czy mieszkań – gdzie przeprowadzają się Polacy?

Zdecydowana większość ankietowanych przeprowadziła się do mieszkań. Z szybkich przeprowadzek skorzystało ponad 70% osób, które w minionym roku zmieniły miejsce zamieszkania. Do domu przeprowadziło się 16%, podczas gdy inne cele przeprowadzki stanowiły dokładnie 11%.

Powroty w cenie

Jednym z największych wyzwań dla szybkich przeprowadzek są powroty rodaków zza granicy. Sytuacja zmieniła się trzy lata temu, gdy po raz pierwszy powroty do kraju zajęły aż ¾ wszystkich zmian mieszkania czy domu. Warto tu podkreślić, że tendencja ta się utrzymuje. Więcej Polaków także wraca do kraju niż z niego wyjeżdża.

Jak się przeprowadzamy?

Szybkie przeprowadzki to w Polsce wcale nie norma. Zwykle robimy to długimi tygodniami i gdyby ktoś dał nam czas, prawdopodobnie nigdy byśmy nie skończyli. Dobre zorganizowanie to podstawa udanej przeprowadzki, a w polskim przypadku jest to coraz częstsze, ale wciąż nie do końca dostrzegalne. Warto pomyśleć i przeprowadzić się na spokojnie.

5/5 - (1 vote)