Jak się okazuje, Polacy dość chętnie się przeprowadzają, co pokazuje, że nie do końca jesteśmy narodem stałym. Zmieniamy miejsce zamieszkania w poszukiwaniu pracy, lepszych warunków życia czy w końcu – co pojawiło się dopiero niedawno – ekologii, czyli stanu powietrza. A jakie miejsca zamieniamy najczęściej?
Więcej wyprowadzek
Tak jak w 2017 roku mieliśmy dwa miasta z dodatnim wskaźnikiem przeprowadzek, tak w roku 2018, zgodnie z raportem przygotowanym przez opiniotwórczą stację ClickTrans, pozostało już tylko jedno. Za to mocno się trzyma. Tylko do Gdańska w minionym roku wprowadziło się więcej osób, niż z niego wyprowadziło. Stosunek wyniósł tu dokładnie 57,6 do 42,4 procenta. Wrocław swój dodatni bilans utracił i w 2018 roku wyprowadziło się z niego aż 62,8% osób.
Najważniejsze polskie miasta
W największej liczbie przeprowadzek mamy pięć miast:
- Gdańsk,
- Warszawa,
- Kraków,
- Wrocław,
- Poznań.
Te miasta pojawiły się także w zeszłym roku, a więc tutaj status quo zostaje utrzymane. O wynikach Gdańska i Wrocławia już pisaliśmy. A jak wygląda stosunek przeprowadzek w innych miejscach? Firma przeprowadzkowa potrzebna do opuszczenia miasta była w 54,7% wszystkich ruchów migracyjnych. Z kolei w przypadku Warszawy wyprowadzki osiągnęły 52,1%, a Poznania 65,3%.
Kto najpopularniejszy?
A gdzie wprowadza się najwięcej osób? Króluje stolica – do Warszawy w 2018 roku migracje trafiały w 17,8% wszystkich ruchów. Zaraz za Warszawą jest dawna stolica Polski, czyli Kraków. Do miasta przeprowadzek jest globalnie około 9% wszystkich ruchów. To dobry wynik, choć i Warszawa, i Kraków – jak już wspominaliśmy – mają negatywny, ujemny bilans. Jeśli więc przeprowadzasz się, do któregoś z tych miast lub z któregoś z nich, pamiętaj, że na pewno nie jesteś sam. Warto zadbać, by sam proces był jak najmniej bolesny.