Gdzie się przeprowadzamy, czyli migracyjne zwyczaje Polaków

Gdzie się przeprowadzamy, czyli migracyjne zwyczaje Polaków

Jak się okazuje, Polacy dość chętnie się przeprowadzają, co pokazuje, że nie do końca jesteśmy narodem stałym. Zmieniamy miejsce zamieszkania w poszukiwaniu pracy, lepszych warunków życia czy w końcu – co pojawiło się dopiero niedawno – ekologii, czyli stanu powietrza. A jakie miejsca zamieniamy najczęściej?

Więcej wyprowadzek

Tak jak w 2017 roku mieliśmy dwa miasta z dodatnim wskaźnikiem przeprowadzek, tak w roku 2018, zgodnie z raportem przygotowanym przez opiniotwórczą stację ClickTrans, pozostało już tylko jedno. Za to mocno się trzyma. Tylko do Gdańska w minionym roku wprowadziło się więcej osób, niż z niego wyprowadziło. Stosunek wyniósł tu dokładnie 57,6 do 42,4 procenta. Wrocław swój dodatni bilans utracił i w 2018 roku wyprowadziło się z niego aż 62,8% osób.

Najważniejsze polskie miasta

Czy częściej korzystamy z firmy przeprowadzkowej z Krakowa niż innych miast? To zależy. W największej liczbie przeprowadzek mamy pięć miast:

  • Gdańsk,
  • Warszawa,
  • Kraków,
  • Wrocław,
  • Poznań.

Te miasta pojawiły się także w zeszłym roku, a więc tutaj status quo zostaje utrzymane. O wynikach Gdańska i Wrocławia już pisaliśmy. A jak wygląda stosunek przeprowadzek w innych miejscach? Firma przeprowadzkowa w Krakowie potrzebna do opuszczenia miasta była w 54,7% wszystkich ruchów migracyjnych. Z kolei w przypadku Warszawy wyprowadzki osiągnęły 52,1%, a Poznania 65,3%.

Kto najpopularniejszy?

A gdzie wprowadza się najwięcej osób? Króluje stolica – do Warszawy w 2018 roku migracje trafiały w 17,8% wszystkich ruchów. Zaraz za Warszawą jest dawna stolica Polski, czyli Kraków. Do miasta przeprowadzek jest globalnie około 9% wszystkich ruchów. To dobry wynik, choć i Warszawa, i Kraków – jak już wspominaliśmy – mają negatywny, ujemny bilans. Jeśli więc przeprowadzasz się, do któregoś z tych miast lub z któregoś z nich, pamiętaj, że na pewno nie jesteś sam. Warto zadbać, by sam proces był jak najmniej bolesny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *