573 952 137

Masz przed sobą przeprowadzkę? Większość osób, które szykuje się do zmiany miejsca zamieszkania, bazuje na sporządzonych wcześniej listach. Lista narzędzi i akcesoriów do pakowania, lista rzeczy do spakowania (dla każdego pomieszczenia z osobna), lista rzeczy do utylizacji, schemat organizacji przeprowadzki… Jeszcze przed rozpoczęciem pakowania warto sporządzić jeszcze jeden schemat – listę rzeczy, które musimy wykonać zaraz po wprowadzeniu się do nowego lokum.

Lista rzeczy, które musimy zrobić zaraz po przeprowadzce do nowego mieszania/domu:

  1. Wymeldowanie – większość z nas zapomina o tym, że w Polsce nadal jeszcze należy przestrzegać obowiązku meldunkowego. Mamy 30 dni na poinformowanie odpowiednich organów o zmianie adresu zamieszkania. Te same przepisy dotyczą obcokrajowców. Pobyt w jednym miejscu dłużej niż trzy miesiące wymusza na nas konieczność wprowadzenia odpowiednich zmian.
  2. Zmiana lekarza rodzinnego – jeżeli przeprowadzamy się gdzieś dalej, w inny rejon miasta czy w ogóle na drugi koniec Polski, konieczna będzie zmiana lekarza rodzinnego. Warto pomyśleć o tym już na początku, zanim jeszcze dopadnie nas pierwsze przeziębienie. Kwestia ta jest szczególnie istotna, gdy posiadamy dzieci.
  3. Wizyta w odpowiednich urzędach – o zmianie adresu zamieszkania musimy poinformować Urząd Skarbowy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wszystkie instytucje bankowe, z których usług korzystamy, a także firmy ubezpieczeniowe, z którymi współpracujemy.
  4. Wymiana dokumentów – chociaż nie musimy już wymieniać dowodu osobistego i paszportu, nadal jednak zmuszeni jesteśmy uaktualnić nasze dane w dowodzie rejestracyjnym i w prawo jazdy. Warto mieć na uwadze również wymianę tablic rejestracyjnych. 
5/5 - (1 vote)